24-year-old Black Woman Becomes Youngest Actress To Win Emmy, See Full List Of All Winners

Zendaya


Zendaya

 

Hollywood star, Zendaya has become the youngest actress to bag an Academy Award.

 

The 24-year-old star of HBO’s “Euphoria” outclassed acclaimed actresses like Jennifer Aniston and Laura Linney, to become the youngest to win best lead actress in a drama.

“This is pretty crazy,” Zendaya said as she clasped her hands over her statuette, as though hardly daring to believe it was real.

 

She beat out older counterparts Jennifer Aniston, Olivia Colman, Sandra Oh and Laura Linney to claim the crown — not to mention the incumbent winner, Jodie Comer, who set the record last year when she won for “Killing Eve” at age 26.

 

“Thank you to all of the other incredible women in this category,” Zendaya said. “I admire you so much.”

See the complete list below:

 

Primetime Emmy Awards Telecast

 

Outstanding Comedy Series

 

Curb Your Enthusiasm

 

Dead to Me

 

The Good Place

 

Insecure

 

The Kominsky Method

 

The Marvelous Mrs. Maisel

 

**Schitt’s Creek- Winner

 

What We Do In the Shadows

 

Outstanding Competition Program

 

The Masked Singer

 

Nailed It!

 

**RuPaul’s Drag Race- Winner

 

Top Chef

 

The Voice

 

Outstanding Drama Series

 

Better Call Saul

 

The Crown

 

The Handmaid’s Tale

 

Killing Eve

 

The Mandalorian

 

Ozark

 

Stranger Things

 

**Succession- Winner

 

Outstanding Limited Series

 

Little Fires Everywhere

 

Mrs. America

 

Unbelievable

 

Unorthodox

 

**Watchmen- Winner

 

Outstanding Variety Talk Series

 

The Daily Show with Trevor Noah

 

Full Frontal with Samantha Bee

 

Jimmy Kimmel Live

 

**Last Week Tonight with John Oliver- Winner

 

The Late Show with Stephen Colbert

 

Outstanding Directing for a Comedy Series

 

The Great, “The Great” (Pilot)

 

The Marvelous Mrs. Maisel, “Marvelous Radio”

 

Modern Family, “Finale Part 2”

 

Ramy, “Miakhalifa.mov”

 

**Schitt’s Creek, “Happy Ending”– Winner

 

Will & Grace, “We Love Lucy”

 

Outstanding Directing for a Drama Series

 

The Crown, “Aberfan”

 

The Crown, “Cri de Coeur”

 

Homeland, “Prisoners of War”

 

The Morning Show, “The Interview”

 

Ozark, “Fire Pink”

 

Ozark, “Su Casa Es Mi Casa”

 

**Succession, “Hunting”– Winner

 

Succession, “This Is Not for Tears”

 

Outstanding Directing for a Limited Series, Movie or Dramatic Special

 

Little Fires Everywhere, “Find a Way”

 

Normal People, “Episode 5”

 

**Unorthodox- Winner

 

Watchmen, “It’s Summer and We’re Running Out of Ice”

 

Watchmen, “Little Fear of Lightning”

 

Watchmen, “This Extraordinary Being”

 

Outstanding Lead Actor in a Comedy Series

 

Anthony Anderson, Black-ish 

 

Don Cheadle, Black Monday

 

Ted Danson, The Good Place

 

Michael Douglas, The Kominsky Method

 

**Eugene Levy, Schitt’s Creek- Winner

 

Ramy Youssef, Ramy

 

Outstanding Lead Actress in a Comedy Series

 

Christina Applegate, Dead to Me

 

Rachel Brosnahan, The Marvelous Mrs. Maisel

 

Linda Cardellini, Dead to Me

 

**Catherine O’Hara, Schitt’s Creek- Winner

 

Issa Rae, Insecure

 

Tracee Ellis Ross, Black-ish

 

Outstanding Lead Actor in a Drama Series

 

Jason Bateman, Ozark

 

Sterling K. Brown, This Is Us

 

Steve Carell, The Morning Show

 

Brian Cox, Succession 

 

Billy Porter, Pose

 

**Jeremy Strong, Succession- Winner

 

Outstanding Lead Actress in a Drama Series

 

Jennifer Aniston, The Morning Show

 

Olivia Colman, The Crown

 

Jodie Comer, Killing Eve

 

Laura Linney, Ozark

 

Sandra Oh, Killing Eve 

 

**Zendaya, Euphoria- Winner

 

Outstanding Lead Actor in a Limited Series or Movie

 

Jeremy Irons, Watchmen

 

Hugh Jackman, Bad Education

 

Paul Mescal, Normal People

 

Jeremy Pope, Hollywood

 

**Mark Ruffalo, I Know This Much Is True

 

Outstanding Lead Actress in a Limited Series or Movie

 

Cate Blanchett, Mrs. America

 

Shira Haas, Unorthodox

 

**Regina King, Watchmen- Winner

 

Octavia Spencer, Self Made

 

Kerry Washington, Little Fires Everywhere

 

Outstanding Supporting Actor in a Comedy Series

 

Mahershala Ali, Ramy 

 

Alan Arkin, The Kominsky Method

 

Andre Braugher, Brooklyn Nine-Nine 

 

Sterling K. Brown, The Marvelous Mrs. Maisel

 

William Jackson Harper, The Good Place

 

**Daniel Levy, Schitt’s Creek- Winner

 

Tony Shalhoub, The Marvelous Mrs. Maisel

 

Kenan Thompson, Saturday Night Live

 

Outstanding Supporting Actress in a Comedy Series

 

Alex Borstein, The Marvelous Mrs. Maisel

 

D’Arcy Carden, The Good Place

 

Betty Gilpin, GLOW

 

Marin Hinkle, The Marvelous Mrs. Maisel

 

Kate McKinnon, Saturday Night Live

 

**Annie Murphy, Schitt’s Creek- Winner

 

Yvonne Orji, Insecure 

 

Cecily Strong, Saturday Night Live

 

Outstanding Supporting Actor in a Drama Series

 

Nicholas Braun, Succession 

 

**Billy Crudup, The Morning Show- Winner

 

Kieran Culkin, Succession 

 

Mark Duplass, The Morning Show

 

Giancarlo Esposito, Better Call Saul

 

Matthew Macfadyen, Succession

 

Bradley Whitford, The Handmaid’s Tale 

 

Jeffrey Wright, Westworld

 

Outstanding Supporting Actress in a Drama Series

 

Helena Bonham Carter, The Crown

 

Laura Dern, Big Little Lies

 

**Julia Garner, Ozark- Winner

 

Thandie Newton, Westworld 

 

Fiona Shaw, Killing Eve

 

Sarah Snook, Succession 

 

Meryl Streep, Big Little Lies

 

Samira Wiley, The Handmaid’s Tale

 

Outstanding Supporting Actor in a Limited Series or Movie

 

**Yahya Abdul-Mateen II, Watchmen- Winner

 

Jovan Adepo, Watchmen

 

Tituss Burgess, Unbreakable Kimmy Schmidt: Kimmy vs. The Reverend

 

Louis Gossett Jr., Watchmen

 

Dylan McDermott, Hollywood

 

Jim Parsons, Hollywood

 

Outstanding Supporting Actress in a Limited Series or Movie

 

**Uzo Aduba, Mrs. America- Winner

 

Toni Collette, Unbelievable

 

Margo Martindale, Mrs. America

 

Jean Smart, Watchmen

 

Holland Taylor, Hollywood

 

Tracey Ullman, Mrs. America

 

Outstanding Writing for a Comedy Series

 

The Good Place, “Whenever You’re Ready”

 

The Great, “The Great” (Pilot)”

 

**Schitt’s Creek, “Happy Ending”– Winner

 

Schitt’s Creek, “The Presidential Suite”

 

What We Do in the Shadows, “Ghosts”

 

What We Do in the Shadows, “On the Run”

 

What We Do in the Shadows, “Collaboration”

 

Outstanding Writing for a Drama Series

 

Better Call Saul, “Bad Choice Road”

 

Better Call Saul, “Bagman”

 

The Crown, “Aberfan”

 

Ozark, “All In”

 

Ozark, “Boss Fight”

 

Ozark, “Fire Pink”

 

**Succession, “This Is Not for Tears”– Winner

 

Outstanding Writing for a Limited Series, Movie or Dramatic Special

 

Mrs. America, “Shirley”

 

Normal People, “Episode 3”

 

Unbelievable, “Episode 1”

 

Unorthodox, “Part One”

 

**Watchmen, “This Extraordinary Being”– Winner

 

Governors Award: Tyler Perry

 

Creative Arts Emmys – Live

 

Outstanding Animated Program

 

Big Mouth, “Disclosure The Movie: The Musical!”

 

Bob’s Burgers, “Pig Trouble In Little Tina”

 

BoJack Horseman, “The View From Halfway Down”

 

**Rick and Morty, “The Vat Of Acid Episode”– Winner

 

The Simpsons, “Thanksgiving Of Horror”

 

Outstanding Children’s Program

 

**Jim Henson’s The Dark Crystal: Age Of Resistance- Winner

 

Star Wars Resistance

 

**We Are The Dream: The Kids Of The Oakland MLK Oratorical Fest**- Winner

 

Outstanding Commercial

 

**Back-to-School Essentials – Sandy Hook Promise– Winner 

 

Before Alexa – Amazon

 

Bounce – Apple AirPods

 

Groundhog Day – Jeep (Fiat Chrysler Automobiles|FCA)

 

The Look – P&G

 

Outstanding Documentary or Nonfiction Series

 

American Masters

 

Hillary

 

**The Last Dance- Winner

 

McMillion$

 

Tiger King: Murder, Mayhem And Madness

 

Exceptional Merit In Documentary Filmmaking

 

**The Cave- Winner

 

Chasing The Moon (American Experience)

 

Moonlight Sonata: Deafness In Three Movements

 

One Child Nation

 

Outstanding Television Movie

 

American Son

 

**Bad Education- Winner

 

Dolly Parton’s Heartstrings: These Old Bones

 

El Camino: A Breaking Bad Movie

 

Unbreakable Kimmy Schmidt: Kimmy vs. The Reverend

 

Outstanding Unstructured Reality Program

 

Amy Schumer Learns to Cook: Lunch Break and Pasta Night

 

**Cheer- Winner

 

Kevin Hart: Don’t F**ck This Up

 

RuPaul’s Drag Race: Untucked

 

We’re Here

 

Outstanding Variety Special (Pre-Recorded)

 

**Dave Chappelle: Sticks & Stones- Winner

 

Dave Chappelle: The Kennedy Center Mark Twain Prize for American Humor

 

Hannah Gadsby: Douglas

 

Jerry Seinfeld: 23 Hours to Kill

 

John Mulaney & the Sack Lunch Bunch

 

Tiffany Haddish: Black Mitzvah

 

Outstanding Casting For A Limited Series, Movie Or Special 

 

Mrs. America

 

Normal People

 

Unbelievable

 

Unorthodox

 

**Watchmen- Winner

 

Outstanding Choreography For Variety Or Reality Programming

 

The Oscars, “Routine: Come Alive (Opening Sequence)”

 

Savage X Fenty Show, “Routines: Statues, Benches, Window”

 

**So You Think You Can Dance, “Routines: I’ll Be Seeing You, Mambo Italiano, The Girl From Ipanema”– Winner

 

So You Think You Can Dance, “Routines: Enough Is Enough, Sign Of The Times”

 

World Of Dance, “Routines: Dos Jueyes, El Ray Timbal”

 

Outstanding Cinematography For A Single-Camera Series (One Hour)

 

The Crown, “Aberfan”

 

**The Marvelous Mrs. Maisel, “It’s Comedy Or Cabbage”– Winner

 

Mindhunter, “Episode 6”

 

Ozark, “Boss Fight”

 

Ozark, “Civil Union”

 

Tales From The Loop, “Loop”

 

Westworld, “Parce Domine”

 

Outstanding Contemporary Costumes

 

black-ish, “Hair Day”

 

Euphoria, “The Next Episode”

 

Grace And Frankie, “The Tank”

 

Killing Eve, “Are You From Pinner?”

 

The Politician, “Pilot”

 

**Schitt’s Creek, “Happy Ending”– Winner

 

Unorthodox, “Part 2”

 

Outstanding Contemporary Makeup (Non-Prosthetic)

 

Big Little Lies, “She Knows”

 

**Euphoria, “And Salt The Earth Behind You”– Winner 

 

The Handmaid’s Tale, “Mayday”

 

Ozark, “In Case Of Emergency”

 

The Politician, “The Assassination Of Payton Hobart”

 

Schitt’s Creek, “Happy Ending”

 

Outstanding Directing for a Variety Special

 

**Dave Chappelle: Sticks & Stones- Winner

 

62nd Grammy Awards

 

Live In Front Of A Studio Audience: “All In The Family” And “Good Times”

 

Super Bowl LIV Halftime Show Starring Jennifer Lopez And Shakira

 

73rd Annual Tony Awards

 

Outstanding Guest Actor in a Comedy Series

 

Fred Willard, Modern Family

 

Luke Kirby, The Marvelous Mrs. Maisel

 

Dev Patel, Modern Love

 

Adam Driver, Saturday Night Live

 

Brad Pitt, Saturday Night Live

 

**Eddie Murphy, Saturday Night Live- Winner

 

Outstanding Guest Actress in a Comedy Series

 

Angela Bassett, A Black Lady Sketch Show

 

Maya Rudolph, The Good Place

 

Wanda Sykes, The Marvelous Mrs. Maisel

 

Bette Midler, The Politician

 

**Maya Rudolph, Saturday Night Live- Winner

 

Phoebe Waller-Bridge, Saturday Night Live

 

Outstanding Guest Actor in a Drama Series

 

Andrew Scott, Black Mirror

 

James Cromwell, Succession

 

Giancarlo Esposito, The Mandalorian

 

Martin Short, The Morning Show

 

Jason Bateman, The Outsider

 

**Ron Cephas Jones, This Is Us- Winner

 

Outstanding Guest Actress in a Drama Series

 

Cicely Tyson, How To Get Away With Murder

 

Laverne Cox, Orange Is the New Black

 

**Cherry Jones, Succession- Winner

 

Harriet Walter, Succession

 

Alexis Bledel, The Handmaid’s Tale

 

Phylicia Rashad, This Is Us

 

Outstanding Host for a Reality or Competition Program

 

Amy Poehler and Nick Offerman, Making It

 

Nicole Byer, Nailed It!

 

Bobby Berk, Karamo Brown, Tan France, Antoni Porowski, and Jonathan Van Ness, Queer Eye

 

**RuPaul, RuPaul’s Drag Race- Winner

 

Barbara Corcoran, Mark Cuban, Lori Greiner, Daymond John, Robert Herjavec, and Kevin O’Leary, Shark Tank

 

Padma Lakshmi and Tom Colicchio, Top Chef

 

Outstanding Interactive Extension Of A Linear Program 

 

**Mr. Robot, Season_4.0 ARG– Winner

 

Stranger Things, Scoops Ahoy: Operation Scoop Snoop

 

Westworld, Free Will Is Not Free Interactive Experience

 

Outstanding Lighting Design/Lighting Direction For A Variety Series 

 

America’s Got Talent, “Live Results Finale”

 

Jimmy Kimmel Live!, “Live in Brooklyn”

 

**Saturday Night Live, “Host: John Mulaney” – Winner

 

So You Think You Can Dance, “Finale”

 

The Voice, “Live Finale”

 

Outstanding Main Title Design 

 

Abstract: The Art Of Design

 

Carnival Row

 

**Godfather Of Harlem- Winner

 

The Morning Show

 

The Politician

 

Watchmen

 

Westworld

 

Outstanding Music Composition For A Series (Original Dramatic Score)

 

Martin Phipps, The Crown

 

Labrinth, Euphoria

 

**Ludwig Göransson, The Mandalorian- Winner 

 

Danny Bensi and Saunder Jurriaans, Ozark

 

Nicholas Britell, Succession

 

Outstanding Period and/or Character Hairstyling

 

The Crown, “Cri De Coeur”

 

**Hollywood, “A Hollywood Ending”– Winner

 

The Marvelous Mrs. Maisel, “A Jewish Girl Walks Into The Apollo…”

 

Pose, “Worth It”

 

Star Trek: Picard, “Stardust City Rag”

 

Outstanding Production Design For A Narrative Period Or Fantasy Program (One Hour Or More) 

 

**The Crown, “Aberfan”– Winner

 

Hollywood

 

The Marvelous Mrs. Maisel, “It’s Comedy Or Cabbage, A Jewish Girl Walks Into The Apollo…”

 

Watchmen, “An Almost Religious Awe”

 

Westworld, “Parce Domine”

 

Outstanding Single-Camera Picture Editing For A Comedy Series 

 

Curb Your Enthusiasm, “Elizabeth, Margaret And Larry”

 

**Insecure, “Lowkey Trying”– Winner

 

The Marvelous Mrs. Maisel, “A Jewish Girl Walks Into The Apollo…”

 

Schitt’s Creek, “Happy Ending”

 

Schitt’s Creek, “Start Spreading The News”

 

What We Do In The Shadows, “Resurrection”

 

Outstanding Sound Editing For A Limited Series, Movie Or Special

 

American Horror Story: 1984, “Camp Redwood”

 

Catherine The Great, “Episode Four”

 

Devs, “Episode 3”

 

El Camino: A Breaking Bad Movie

 

**Watchmen, “This Extraordinary Being”– Winner

 

 

 

Outstanding Sound Mixing For A Comedy Or Drama Series (One Hour)

 

Better Call Saul, “Bagman”

 

**The Marvelous Mrs. Maisel, “A Jewish Girl Walks Into The Apollo…”– Winner 

 

Ozark, “All In”

 

Star Trek: Picard, “Et In Arcadia Ego: Part 2”

 

Stranger Things, “Chapter Eight: The Battle of Starcourt”

 

Westworld, “Parce Domine”

 

Outstanding Stunt Coordination For A Drama Series, Limited Series Or Movie

 

The Blacklist

 

**The Mandalorian- Winner 

 

The Rookie

 

S.W.A.T.

 

Stranger Things.

 

Outstanding Writing for a Variety Special

 

**Dave Chappelle: Sticks & Stones- Winner

 

Hannah Gadsby: Douglas

 

John Mulaney & the Sack Lunch Bunch

 

Patton Oswalt: I Love Everything

 

Seth Meyers: Lobby Baby

 

Creative Arts Emmys – Reality & Non-Fiction

 

Outstanding Documentary or Nonfiction Special

 

**The Apollo- Winner

 

Beastie Boys Story

 

Becoming

 

The Great Hack

 

Laurel Canyon: A Place In Time

 

Outstanding Hosted Nonfiction Series Or Special

 

Comedians In Cars Getting Coffee

 

**Leah Remini: Scientology and The Aftermath- Winner

 

Ugly Delicious

 

VICE

 

The World According To Jeff Goldblum

 

Outstanding Short Form Nonfiction or Reality Series

 

Between the Scenes – The Daily Show

 

Full Frontal With Samantha Bee Presents: Pandemic Video Diaries

 

**National Geographic Presents Creating Cosmos: Possible Worlds- Winner

 

Pose: Identity, Family, Community

 

RuPaul’s Drag Race Out of the Closet

 

Outstanding Structured Reality Program

 

Antiques Roadshow

 

Love Is Blind

 

**Queer Eye- Winner

 

Shark Tank

 

A Very Brady Renovation.

 

Outstanding Casting For A Reality Program 

 

Born This Way

 

Love Is Blind

 

Queer Eye

 

**RuPaul’s Drag Race- Winner

 

The Voice

 

Outstanding Cinematography For A Nonfiction Program 

 

American Factory

 

Apollo 11

 

Becoming

 

**The Cave- Winner

 

Sea Of Shadows

 

Serengeti, “Rebirth”

 

Outstanding Cinematography For A Reality Program

 

Cheer, “Hit Zero”

 

**Life Below Zero, “The New World”– Winner

 

Queer Eye, “We’re In Japan!: Japanese Holiday”

 

RuPaul’s Drag Race

 

Survivor

 

Outstanding Directing For A Documentary/Nonfiction Program

 

**American Factory- Winner

 

Apollo 11

 

Becoming

 

The Cave

 

The Last Dance, “Episode 7”

 

Tiger King: Murder, Mayhem And Madness, “Cult Of Personality”

 

Outstanding Directing for a Reality Program

 

**Cheer, “Daytona”– Winner

 

LEGO Masters, “Mega City Block”

 

Queer Eye, “Disabled But Not Really”

 

RuPaul’s Drag Race, “I’m That Bitch”

 

Top Chef, “The Jonathan Gold Standard”

 

Outstanding Music Composition For A Documentary Series Or Special (Original Dramatic Score)

 

Becoming

 

Home, “Maine”

 

McMillion$, “Episode 1”

 

Tiger King: Murder, Mayhem And Madness, “Not Your Average Joe”

 

**Why We Hate, “Tools & Tactics”– Winner

 

Outstanding Narrator

 

Kareem Abdul-Jabbar, Black Patriots: Heroes Of The Revolution

 

Chiwetel Ejiofor, The Elephant Queen

 

Angela Bassett, The Imagineering Story

 

Lupita Nyong’o, Serengeti

 

**David Attenborough, Seven Worlds, One Planet- Winner

 

Outstanding Picture Editing For A Nonfiction Program

 

American Factory

 

**Apollo 11- Winner

 

Beastie Boys Story

 

The Last Dance, “Episode 1”

 

McMillion$, “Episode 3”

 

Tiger King: Murder, Mayhem And Madness, “Cult Of Personality”

 

Outstanding Picture Editing For A Structured Reality Or Competition Program 

 

LEGO Masters, “Mega City Block”

 

Queer Eye, “Disabled But Not Really”

 

**RuPaul’s Drag Race, “I’m That Bitch”– Winner

 

Survivor, “It’s Like A Survivor Economy”

 

Top Chef, “The Jonathan Gold Standard”

 

Outstanding Picture Editing For An Unstructured Reality Program 

 

**Cheer, “God Blessed Texas”– Winner

 

Deadliest Catch, “Cold War Rivals”

 

Life Below Zero, “The New World”

 

RuPaul’s Drag Race: Untucked, “The Ball Ball”

 

Outstanding Sound Editing For A Nonfiction Or Reality Program (Single Or Multi-Camera) 

 

**Apollo 11- Winner

 

Beastie Boys Story

 

Cheer, “Daytona”

 

Laurel Canyon: A Place In Time

 

McMillion$, “Episode 1”

 

Tiger King: Murder, Mayhem And Madness, “Cult Of Personality”

 

Outstanding Sound Mixing For A Nonfiction Or Reality Program (Single or Multi-Camera) 

 

**Apollo 11- Winner

 

Beastie Boys Story

 

Cheer, “Daytona”

 

Laurel Canyon: A Place In Time

 

RuPaul’s Drag Race, “I’m That Bitch”

 

Tiger King: Murder, Mayhem And Madness, “The Noble Thing To Do”

 

Outstanding Writing For A Nonfiction Program

 

Beastie Boys Story

 

The Cave

 

Circus Of Books

 

**Don’t F**k With Cats: Hunting An Internet Killer, “Closing The Net”– Winner

 

McMillion$, “Episode 1”

 

Creative Arts Emmys – Variety

 

Outstanding Short Form Variety Series

 

Beeing at Home with Samantha Bee

 

Between Two Ferns With Zach Galifianakas: The Movie, Sorta Uncut Interviews

 

**Carpool Karaoke: The Series- Winner

 

Jimmy Kimmel’s Quarantine Minilogues

 

The Randy Rainbow Show

 

Outstanding Variety Sketch Series

 

A Black Lady Sketch Show

 

Drunk History

 

**Saturday Night Live- Winner

 

Outstanding Variety Special (Live)

 

77th Annual Golden Globe Awards

 

**Live in Front of a Studio Audience: All in the Family and Good Times- Winner

 

The Oscars

 

Super Bowl LIV Halftime Show Starring Jennifer Lopez and Shakira

 

73rd Annual Tony Awards

 

Outstanding Contemporary Hairstyling For A Variety, Nonfiction or Reality Program 

 

A Celebration Of The Music From Coco

 

Dancing With The Stars, “Episode 2802”

 

The Oscars

 

**RuPaul’s Drag Race, “I’m That Bitch”– Winner

 

The Voice, “Top 10”

 

Outstanding Contemporary Makeup For A Variety, Nonfiction Or Reality Program (Non-Prosthetic) 

 

Dancing With The Stars, “Disney Night”

 

The Little Mermaid Live!

 

The Oscars

 

**RuPaul’s Drag Race, “I’m That Bitch”– Winner

 

The Voice, “Top 10”

 

Outstanding Costumes For A Variety, Nonfiction Or Reality Program 

 

Dancing With The Stars, “Halloween Night”

 

Drunk History, “Fame”

 

**The Masked Singer, “The Season Kick-Off Mask-Off: Group A”– Winner

 

RuPaul’s Drag Race, “I’m That Bitch”

 

Saturday Night Live, “Host: Eddie Murphy”

 

Outstanding Directing for a Variety Series

 

A Black Lady Sketch Show, “Born at Night, But Not Last Night”

 

The Daily Show With Trevor Noah, “Dr. Fauci Answers Trevor’s Questions About the Coronavirus”

 

Last Week Tonight With John Oliver, “Episode 629”

 

The Late Show With Stephen Colbert, “Live Show; Chris Christie; Nathaniel Rateliff”

 

**Saturday Night Live, “Host: Eddie Murphy”– Winner

 

Tiffany Haddish Presents: They Ready, “Flame Monroe”

 

Outstanding Lighting Design/Lighting Direction For A Variety Special 

 

62nd Grammy Awards

 

The Kennedy Center Honors

 

The Oscars

 

**Super Bowl LIV Halftime Show Starring Jennifer Lopez And Shakira- Winner

 

73rd Annual Tony Awards

 

Outstanding Music Direction 

 

**The Kennedy Center Honors- Winner

 

Let’s Go Crazy: The Grammy Salute To Prince

 

The Oscars

 

Saturday Night Live

 

Super Bowl LIV Halftime Show Starring Jennifer Lopez And Shakira

 

Outstanding Picture Editing For Variety Programming

 

The Daily Show With Trevor Noah, “Trump’s Coronavirus Address (Bloopers Included) And Trevor’s Audience Tribute Song”

 

Dave Chappelle: Sticks & Stones

 

Dave Chappelle: The Kennedy Center Mark Twain Prize For American Humor

 

**Last Week Tonight With John Oliver, “Eat Shit Bob!”– Winner

 

Last Week Tonight With John Oliver, “The Journey of ChiiJohn: Chapter 2”

 

Outstanding Production Design For A Variety, Reality Or Competition Series

 

At Home With Amy Sedaris, “Outdoor Entertaining, Travel”

 

Drunk History, “Bad Blood”

 

Last Week Tonight With John Oliver, “Episode 629”

 

Queer Eye, “We’re In Japan!: The Ideal Woman”

 

**Saturday Night Live, “Host: Eddie Murphy, Host: John Mulaney”– Winner

 

Outstanding Production Design For A Variety Special

 

77th Annual Golden Globe Awards

 

62nd Grammy Awards

 

The Little Mermaid Live!

 

Live In Front Of A Studio Audience: “All In The Family” And “Good Times”

 

**The Oscars**- Winner

 

Outstanding Sound Mixing For A Variety Series Or Special

 

The Daily Show With Trevor Noah

 

Dave Chappelle: Sticks & Stones

 

62nd Grammy Awards

 

Last Week Tonight With John Oliver

 

**The Oscars- Winner

 

Outstanding Technical Direction, Camerawork, Video Control For A Series

 

Curb Your Enthusiasm, “The Spite Store”

 

Jimmy Kimmel Live!, “Live in Brooklyn”

 

**Last Week Tonight With John Oliver, “Episode 629″– Winner

 

Saturday Night Live, “Host: Woody Harrelson”

 

The Voice, “Live Finale”

 

Outstanding Technical Direction, Camerawork, Video Control For A Special

 

2019 American Music Awards

 

Dave Chappelle: Sticks & Stones

 

The Little Mermaid Live!

 

**Live In Front Of A Studio Audience: “All In The Family” And “Good Times”- Winner

 

The Oscars

 

Outstanding Writing for a Variety Series

 

The Daily Show With Trevor Noah

 

Full Frontal With Samantha Bee

 

**Last Week Tonight With John Oliver- Winner

 

Late Night With Seth Meyers

 

The Late Show With Stephen Colbert 

 

Creative Arts Emmys – Scripted (Night 1)

 

Outstanding Cinematography For A Limited Series Or Movie 

 

Defending Jacob, “After”

 

Devs, “Episode 7”

 

The Plot Against America, “Part 1”

 

Watchmen, “Little Fear Of Lightning”

 

**Watchmen, “This Extraordinary Being”– Winner

 

Outstanding Cinematography For A Multi-Camera Series 

 

Bob Hearts Abishola, “Ice Cream For Breakfast”

 

Family Reunion, “Remember Black Elvis?”

 

**The Ranch, “It Ain’t My Falt”– Winner

 

Will & Grace, “Accidentally On Porpoise”

 

Outstanding Cinematography For A Single-Camera Series (Half-Hour) 

 

The End Of The F***ing World, “Episode 2”

 

Homecoming, “Giant”

 

Insecure, “Lowkey Happy”

 

Insecure, ‘Lowkey Lost”

 

**The Mandalorian, “Chapter 7: The Reckoning”– Winner

 

Outstanding Contemporary Hairstyling 

 

**black-ish, “Hair Day”– Winner

 

Grace And Frankie, “The Laughing Stock”

 

The Handmaid’s Tale, “Liars”

 

The Politician, “Pilot”

 

Schitt’s Creek, “Happy Ending”

 

This Is Us, “Strangers: Part Two

 

Outstanding Fantasy/Sci-Fi Costumes 

 

Carnival Row, “Aisling”

 

The Handmaid’s Tale, “Household”

 

The Mandalorian, “Chapter 3: The Sin”

 

**Watchmen, “It’s Summer And We’re Running Out Of Ice”– Winner

 

Westworld, “Parce Domine”

 

Outstanding Multi-Camera Picture Editing For A Comedy Series 

 

The Conners, “Slappy Holidays”

 

**One Day At A Time, “Boundaries”– Winner

 

Will & Grace, “We Love Lucy”

 

Will & Grace, “What A Dump”

 

Outstanding Period Costumes 

 

**The Crown, “Cri De Coeur”– Winner

 

Hollywood, “A Hollywood Ending”

 

The Marvelous Mrs. Maisel, “It’s Comedy Or Cabbage”

 

Mrs. America, “Shirley”

 

Pose, “Acting Up”

 

Outstanding Period and/or Character Makeup (Non-Prosthetic)

 

American Horror Story: 1984, “The Lady In White”

 

Hollywood, “Outlaws”

 

**The Marvelous Mrs. Maisel, “It’s Comedy Or Cabbage”– Winner

 

Pose, “Acting Up”

 

Star Trek: Picard, “Stardust City Rag”

 

Outstanding Production Design For A Narrative Contemporary Program (One Hour Or More)

 

Big Little Lies, “What Have They Done?, The Bad Mother, I Want To Know”

 

**The Handmaid’s Tale, “Household”– Winner

 

Killing Eve, “Are You From Pinner?”

 

The Morning Show, “In The Dark Night Of The Soul It’s Always 3:30 In The Morning”

 

Ozark, “Wartime”

 

Succession, “This Is Not For Tears”

 

Outstanding Production Design For A Narrative Program (Half-Hour) 

 

GLOW, “Up, Up, Up”

 

**The Mandalorian, “Chapter 1: The Mandalorian”– Winner

 

Space Force, “The Launch”

 

What We Do In The Shadows, “Resurrection, Collaboration, Witches”

 

Will & Grace, “We Love Lucy”

 

Outstanding Prosthetic Makeup For A Series, Limited Series, Movie Or Special

 

American Horror Story: 1984, “True Killers”

 

Hollywood, “Jump”

 

The Mandalorian, “Chapter 6: The Prisoner”

 

Pose, “Love’s In Need Of Love Today”

 

**Star Trek: Picard, “Absolute Candor”– Winner

 

Westworld, “Crisis Theory”

 

Outstanding Single-Camera Picture Editing For A Drama Series 

 

The Mandalorian, “Chapter 2: The Child”

 

The Mandalorian, “Chapter 4: Sanctuary”

 

The Mandalorian, “Chapter 8: Redemption”

 

Ozark, “Fire Pink”

 

Ozark, “Wartime”

 

Stranger Things, “Chapter Eight: The Battle Of Starcourt”

 

Succession, “DC”

 

**Succession, “This Is Not For Tears”– Winner

 

Outstanding Single-Camera Picture Editing For A Limited Series Or Movie 

 

El Camino: A Breaking Bad Movie

 

Mrs. America, “Phyllis”

 

**Watchmen, “A God Walks In To Abar”– Winner

 

Watchmen, “It’s Summer And We’re Running Out Of Ice”

 

Watchmen, “This Extraordinary Being”

 

Outstanding Sound Editing For A Comedy Or Drama Series (One Hour) 

 

Better Call Saul, “Bagman”

 

The Boys, “The Name Of The Game”

 

The Crown, “Aberfan”

 

Star Trek: Picard, “Et In Arcadia Ego: Part 2”

 

**Stranger Things, “Chapter Eight: The Battle of Starcourt”– Winner

 

Westworld, “Parce Domine”

 

Outstanding Sound Editing For A Comedy Or Drama Series (Half-Hour) And Animation 

 

GLOW, “The Libertines”

 

**The Mandalorian, “Chapter 1: The Mandalorian”– Winner

 

Silicon Valley, “Exit Event”

 

Space Force, “The Launch”

 

What We Do In The Shadows, “The Return”

 

Outstanding Sound Mixing For A Comedy Or Drama Series (Half-Hour) And Animation 

 

**The Mandalorian, “Chapter 2: The Child”– Winner

 

Modern Family, “Finale Part 1”

 

The Ranch, “Fadeaway”

 

Schitt’s Creek, “Happy Ending”

 

Space Force, “Save Epsilon 6!”

 

Outstanding Sound Mixing For A Limited Series Or Movie 

 

American Horror Story: 1984, “Camp Redwood”

 

Devs, “Episode 3”

 

El Camino: A Breaking Bad Movie

 

Hollywood, “Hooray For Hollywood”

 

**Watchmen, “This Extraordinary Being”– Winner

 

Outstanding Special Visual Effects 

 

Lost In Space, “Ninety-Seven”

 

**The Mandalorian, “Chapter 2: The Child”– Winner

 

Stranger Things, “Chapter Eight: The Battle Of Starcourt”

 

Watchmen, “See How They Fly”

 

Westworld, “Crisis Theory”

 

Outstanding Special Visual Effects In A Supporting Role 

 

Devs, “Episode 8”

 

The Handmaid’s Tale, “Household”

 

Tales From The Loop, “Loop”

 

Tom Clancy’s Jack Ryan, “Strongman”

 

**Vikings, “The Best Laid Plans”– Winner

 

Creative Arts Emmys – Scripted (Night 2)

 

Outstanding Derivative Interactive Program 

 

**Big Mouth Guide To Life- Winner

 

Doctor Who: The Runaway

 

Outstanding Original Interactive Program 

 

**The Messy Truth VR Experience- Winner

 

Rebuilding Notre Dame

 

When We Stayed Home

 

Outstanding Short Form Animated Program 

 

**Forky Asks A Question: What Is Love?- Winner

 

Robot Chicken, “Santa’s Dead (Spoiler Alert) Holiday Murder Thing Special”

 

Steven Universe Future, “Fragments”

 

Outstanding Short Form Comedy or Drama Series

 

**Better Call Saul Employee Training: Legal Ethics With Kim Wexler- Winner

 

The Good Place Presents: The Selection

 

Most Dangerous Game

 

Reno 911!

 

Star Trek: Short Treks

 

Outstanding Actor in a Short Form Comedy or Drama Series

 

**Laurence Fishburne, #FreeRayshawn- Winner

 

Stephan James, #FreeRayshawn

 

Christoph Waltz, Most Dangerous Game

 

Mamoudou Athie, Oh Jerome, No

 

Corey Hawkins, Survive

 

Outstanding Actress in a Short Form Comedy or Drama Series

 

Anna Kendrick, Dummy

 

Kaitlin Olson, Flipped

 

**Jasmine Cephas Jones, #FreeRayshawn- Winner

 

Rain Valdez, Razor Tongue

 

Kerri Kenney-Silver, Reno 911!

 

Outstanding Casting For A Comedy Series 

 

Curb Your Enthusiasm

 

Dead To Me

 

Insecure

 

The Marvelous Mrs. Maisel

 

**Schitt’s Creek- Winner

 

What We Do In The Shadows

 

Outstanding Casting For A Drama Series 

 

Big Little Lies

 

The Crown

 

The Handmaid’s Tale

 

Killing Eve

 

Ozark

 

**Succession- Winner

 

Outstanding Character Voice-Over Performance

 

**Maya Rudolph, Big Mouth- Winner

 

Leslie Odom Jr., Central Park

 

Wanda Sykes, Crank Yankers

 

Taika Waititi, The Mandalorian

 

Nancy Cartwright, The Simpsons

 

Hank Azaria, The Simpsons

 

Outstanding Choreography For Scripted Programming (Juried)

 

**Mandy Moore, Zoey’s Extraordinary Playlist**

 

Outstanding Individual Achievement in Animation (Juried)

 

**Jill Dykxhoorn, Archer**

 

**Dan MacKenzie, Cosmos: Possible Worlds**

 

**Genndy Tartakovsky, Genndy Tartakovsky’s Primal**

 

**Scott Wills, Genndy Tartakovsky’s Primal**

 

**Stephen DeStefano, Genndy Tartakovsky’s Primal**

 

Outstanding Innovation in Interactive Programming (Juried)

 

**”Create Together” (YouTube)**

 

**”The Line” (Oculus)**

 

Outstanding Motion Design (Juried)

 

**Inside Bill’s Brain: Decoding Bill Gates (Netflix)**

 

Outstanding Music Composition For A Limited Series, Movie Or Special (Original Dramatic Score) 

 

Hollywood, “Hooray For Hollywood: Part 2”

 

Little Fires Everywhere, “The Spider Web”

 

Mrs. America, “Reagan”

 

Unorthodox, “Part 1”

 

**Watchmen, “It’s Summer And We’re Running Out Of Ice”– Winner

 

Outstanding Music Supervision 

 

Better Call Saul, “The Guy For This”

 

Euphoria, “And Salt The Earth Behind You”

 

Insecure, “Lowkey Movin’ On”

 

Killing Eve, “Meetings Have Biscuits”

 

**The Marvelous Mrs. Maisel, “It’s Comedy Or Cabbage”– Winner

 

Stranger Things, “Chapter Three: The Case Of The Missing Lifeguard”

 

Watchmen, “This Extraordinary Being”

 

Outstanding Original Main Title Theme Music 

 

Carnival Row

 

Defending Jacob

 

**Hollywood- Winner

 

Unorthodox

 

Why We Hate

 

Wu-Tang: An American Saga

 

Outstanding Original Music And Lyrics 

 

The Black Godfather, “Letter To My Godfather”

 

**Euphoria, “All For Us”– Winner

 

Last Week Tonight With John Oliver, “Eat Sh!t, Bob”

 

Little Fires Everywhere, “Build It Up”

 

The Marvelous Mrs. Maisel, “One Less Angel”

 

This Is Us, ‘Memorized”

 

Watchmen, “The Way It Used To Be”

 

Outstanding Stunt Coordination For A Comedy Series Or Variety Program 

 

Ballers

 

Brooklyn Nine-Nine

 

Henry Danger

 

**Shameless- Winner

 

Space Force

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.